SABİHA GÖKÇEN HAVALIMANI PROJESİ

FB/LB
Sistem Mimarisi

İstanbul Sabiha Gökcen Uluslararası Havaalanı Yeni Terminal projesi kapsamında Siemens’in çözüm ortağı olarak geliştirdiğimiz FB/LB sistemi ve BMS-IBM Message Broker arayüz yazılımı beklenenden çok daha kısa sürede ve eksiksiz olarak devreye alınmıştır.

FB/LB projesi kapsamında her bir karusel için sahada bulunan 6 adet operatör paneli üzerinde ilgili uçuşlar listelenmekte ve ilgili işlemlerin yapılması sağlanmaktadır. Operatör panelleri endüstriyel pc üzerinde çalışmakta olan ve tamamı firmamız bünyesinde geliştirilen  Filab2B yazılımımız üzerinden kontrol edilmektedir. Operatör paneli yazılımlarıda yine firmamız bünyesinde gelişirilmiştir. Gerek Filab2B yazılımı gerekse operatör paneli yazılımları oldukça esnek ve genişlemeye açıktır.

Havaalanında bulunan merkezi yazılım ile IBM Message Broker aracılığı ile iletişim kurulmaktadır. Filab2B yazılımı gerekli uçuşları ve uçuş bilgilerini Message Broker’dan almakta ve çeşitli işlemler sonucunda ortaya çıkan verileri IBM Message Broker’a göndererek merkezi yazılımın kullanımına sunmaktadır.