OTOMATİK DEPO KONVEYOR HATTI OTOMASYONU


Sistem Mimarisi


KonveyorImage1Başarı ile gerçekleştirdiğimiz otomatik depolama sistemi projesi gerek yapılan PLC ve bilgisayar yazılımları  gerekse üst katmanda bulunan Depo Yönetim Yazılımına entegresyonu ile Endüstriyel Bilgi Teknolojileri konusunda güzel bir örnek teşkil etmektedir. Sistemdeki tüm malzemeler otomatik barkodlanmakta ve konveyorler üzerinde bulunan barkod okuyucular ve sensörler sayesinde ilgili alanlara transfer edilmektedir. Tüm malzemelerin hangi konveyör ve/veya hangi bölgede olduğu anlık olarak  takip edilebilmektedir.

 

KonveyorImage2Tesisin toplam malzeme kapasitesi 55.000’dir. Sistem üzerindeki günlük malzeme hareketi ise 5.000 adettir.
Toplam konveyor hattı uzunluğu 400 metredir. Sadece girişlerde otomatik olarak okunan, barkodlu malzemeler hat üzerinde bulunan yaklaşık 600 adet sensor ile yönlendirilmekte ve 50 adet karar noktasından geçirilerek depo yönetim yazılımının belirttiği bölgeye taşımaktadır.

Sistem 4 katlı olup katlar arası 3 adet otomatik olarak çalışan asansör bulunmaktadır.

 

KonveyorImage3

 

Sistemde kullanılan otomasyon malzemelerinin adetleri ve çeşitliliği çok fazladır. Yoğun bir ağ altyapısı bulunmaktadır. Toplam 3 adet Profibus/MPI bus hattı kurulmuştur. Profibus hattına ilaveten , CAN Bus, TCP/IP ve AS-I Bus da sistemdeki çeşitli cihazlar ile haberleşmek üzere kullanılmaktadır.

 

Sıra No

Malzeme

Adet

1

S7400 PLC

1

2

Profibus CP Karti-Ext

1

3

TCP CP Karti

1

4

ET200 Dağıtılmış IO Modülü

15

5

Profibus Sürücü

140

6

Servo Sürücü

5

7

Kablosuz Profibus

5

8

Lazer Mesafe Ölçer

5

9

Otomatik Etiketleme Makinasi

4

10

Otomatik Barkod Okuyucu

5

11

AS-I Bus Master

6

12

Operator Paneli

16

Image5Sistemde SCADA olarak WinCC 7.0 kullanılmıştır. Sistemdeki tüm arızalar, malzemenin hat üzerindeki tüm hareketi, malzemenin barkod numarası, sensor ve konveyorlerin durumları aktif olarak takip edilebilmekte ve ayrıca oluşan arızaya operatörün en hızlı şekilde müdehalesi sağlanmaktadır.
                        


Image5PLC, depo yönetim yazılımı ile sürekli olarak haberleşir. Sisteme hangi ürünün girdiği, nereye gideçeği, nerede bulunduğu bilgileri sürekli olarak depo yönetim yazılımı ile paylaşılır. Depo yönetim yazılımı ile TCP/IP üzerinden haberleşilmiştir.

 

Image5Sistemde toplam 15 adet Siemens ET200 dağıtılmış IO modulu ,140 adet motor sürücüsü, 5 adet servo motor sürücüsü, 5 adet barkod okuyucu, 6 adet AS-I master 5 adet lazer mesafe ölçer, 16 adet Siemens operatör paneli kullanılmıştır. Tüm bu cihazlar profibus üzerinden master PLC ile haberleştirilmiştir. Ayrıca sistemde 5 adet kablosuz profibus network u mevcuttur.

Image5

AS-I  ağ yapısı içinde 6 adet AS-I master bulunmaktadır. Bu masterlara bağlı toplam 175 adet 4xAS-I giriş cihazı kullanılmıştır.

Sistemde kullanılan toplam 5 adet barkod okuyucu kendi aralarında CAN-BUS ile haberleştirilmiştir.

Sevkiyata giden malzeler depo yönetim yazılımının komutuyla sevikiyat alanına getirilmekte konveyör üzerinde bulunan etiketleme makinası ile otomatik olarak sevkiyat etiketi yapıştırılmaktadır. Etiketi basılan malzemeler lazer mesafe ölçer ile kontrol edilen servo sürücülü arabalar vasıtası ile ilgili düşüş noktalarına taşınmaktadır.

Image5Yapılan PLC yazılımı tamamen kod olarak yazılmış(Siemens Simatic SCL) ve nesneye yönelik programlama yapısı kurulmuştur. Bu alt yapı sistemin programlanmasını, sahada olabileçek mühtemel değişiklikleri kolaylaştırmış ve genişlemelere müsait bir sistem olmasını sağlamıştır.

 

 

Image5

Firmamiz bunyesinde geliştirilen Java Tabanlı Simülasyon Yazılımı Ekran Görüntüsü


Tamamen firmamiz bünyesinde  gelistirdiğimiz simulasyon yazılımının PLC ile haberleştirilmesi sonucunda, PLC programımızın tamamı ofis ortamında denenmiş ve bu çalışma sahada işimizi çok kolaylaştırmıştır.