ÜRETİM TAKİP VE VERİMLİLİK ANALİZ SİSTEMİ

prodamimari
Sistem Mimarisi

Temel olarak üretim tesislerindeki üretim durumunu, üretim verimliliğini takip etme ve bu verileri çeşitli ortamlara aktarma ve raporlama çalışmaları için tasarlanmıştır.

Proda

Tamamen kendi bünyemizde geliştirdiğimiz  PRODA Üretim Takip ve Planlama yazılımı yaklaşık 18 ayrı tesiste çalışmaktadır. İlk versiyonu C++ üzerinde geliştirilmiş daha sonra JAVA ortamına geçilmiştir.

 

 

Proda

Server-Client mimarisi üzerinde çalışmaktadır : Tüm saha verileri, veritabanı işlemleri ve kullanıcı istekleri server(PRODA-S) üzerinden yapılmakta terminaller (PRODA-C) sadece kullanım arayüzü oluşturmaktadır. Terminal sayısı sistem kaynakları ile sınırlıdır.

                               


ProdaVeritabanı Bağımsızdır : Yazılım veritabanı bağımsız olarak çalışmaktadır. Mevcutta Firebird ve MSSQL veritabanını kullanmakla birlikte  kurulacak tesisde mevcut bulunan herhangi bir veritabanınada (Oracle, Sysbase, MySQL …) Çok rahat entegre edilebilmektedir.

 

ProdaYönetim Katmanı Entegrasyonu : Kurulacak olan tesiste bulunan her hangi bir MRP/ERP/MES sistemine entegre olabilmekte ve MRP/ERP/MES sistemi için gerekli olan verileri sağlayabilmektedir. Buradaki entegrasyon tamamen mevcut bulunan MRP/ERP/MES yazılımına göre şekillendirilmekte örneğin XML, TCP/IP gibi protokoller üzerinden yapılabilmektedir.

 

ProdaÜretim Bilgileri ve Üretim Durumu Takibi: Tesisdeki üretim takibi için gerekli veriler makinalardan elektriksel olarak otomatik, operatör panellerinden ve barkod okuyuculardan da manuel olarak alınmaktadır.

 

ProdaSistem Kontrol : Proda ile üretim durumu takip edilebilmesinin yanında, çeşitli otomatik ve manuel kontrollerde gerçekleştirilebilir.  Gerçek zaman(Real-Time) kritiği olan sistemlerde arada kullanılacak bir kontrollur(PLC) üzerinden veya gerçek zaman kritiği olmayan sistemlerde ise direk olarak Proda sistemi üzerinden tesisdeki ekipmanlar kumanda edilebilir. Proda sistemi tamamen açık bir yapıda tasarlanmıştır ve kullanıcı istekleri doğrultusunda kumanda ve kontrol fonksiyonları yazılabilir.

 

ProdaHaberleşme Protokolleri : Sahadan alınan sayısal veriler merkezi bir kontrolur veya bus gateway aracılığı ile Proda Server yazılımına toplanır. Proda sistemi çeşitli endüstriyel protokoller ile haberleşebilmektedir. OPC, Modbus TCP, Modbus RTU/ASCII, TCP-IP, Profibus/MPI, RS232/485 gibi protokolleri desteklemekle birlikte yeni bir protokolede açıktır.

 

ProdaUzak Terminal Bağlantısı : Hiç bir ek kurulum gerektirmeden Proda-C yazılımı kullanılarak, üretim tesisindeki tüm veriler internet araçığı ile uzak noktalardan da takip edilebilmektedir.

 

                               
ProdaRaporlama, Otomatik Mail Ve Print Servisi: Tamamen kullanıcı isteğine yönelik olarak hazırlanan raporlar program üzerinden takip edilebildiği gibi belirlenecek olan kullanıcılara ve belirlene bilen periyodlarda otomatik olarak mail atilabilmektedir. Bunun yanında istenirse belirlenen periyodlarda otomatik print servisi araçığıyla raporlar otomatik olarak yazdırılabilir.

 

 

ProdaGenişleyebilme : Java ortamında geliştirdiğimiz Proda sistemi çeşitli işlevleri ile SCADA yazılımı gereksinimlerini karşılamaktadır. Proda sistemi çeşitli protokolleri desteklemekte (OPC, Modbus TCP,Modbus RTU/ASCII, Profibus,MPI …) aktif olarak saha cihazlarını kontrol ve kumanda edilebilmesini sağlamakta, eskiye dönük olarak sistemi takip etmek için kısa periyodlarda veri kayıdı yapabilmekte ve bu verileri raporlayabilmektedir.  Proda tamamen firmamız bünyesinde geliştirildiği düşünülürse tesisler için gereksinim duyulduğunda düşük maliyetli basit bir SCADA sistemi olarak da şekillendirilebilir.

 

Proda
Proda-C Ekran Görüntüsü
                               
Proda
Proda-C Ekran Görüntüsü

Proda
Proda-C Ekran Görüntüsü
                               
Proda
Proda-C Ekran Görüntüsü

ProdaProdaProda
Proda-C Raporlama Ekran Görüntüsü

Proda
Proda-C Ekran Görüntüsü